Založ si blog

Deň Dubčeka

4. január 1968: Alexander Dubček sa stáva prvým tajomníkom strany. Popravde, nečakane. Na nebevstúpenie sa chystalo viacero borcov: Hendrych ako prvý, trpel predsa s Novotným a Šikom v Mauthausene, má dlhoročné zásluhy a podporoval ho Dubček, aspoň teda na októbrovom pléne mu spolu s Kolderom čosi prisľúbili a iba preto hlasoval proti Novotnému. No ľudia v pléne, ale najmä dvaja členovia politbyra – Černík a Dolanský – sa ho báli ešte viac ako Novotného.  Černík však bol pragmatik a keď mu „hoši“ naznačili, že je v hre, strach razom pominul, naopak, netrpezlivo čakal kto ho navrhne. Ibaže Šik, od ktorého to očakával, sa správal rezervovane, hoci Černík, áno, bol medzi prvými, kto pochopil nevyhnutnosť nielen ekonomických reforiem. Podporoval ho však  Štrougal – bol tajomník ÚV, teda žiadna nula, ale ani žiadne eso, lebo nebol člen politbyra. Bol iba skromnou, ale predsa len posilou. Zavolali Šika na kus reči do Stromovky a aj on sa, kráčajúc s nimi parkom, nikde okolo ani živáčika, síce neurčito, ale predsa len priklonil k riešeniu s Černíkom ako k možnému. No musel najprv prehovoriť Dubčeka a Koldera, ktorí čosi sľúbili Hendrychovi, a bolo to treba zvrátiť. Šik cestuje do Bratislavy a v mrazivej noci na Devíne dlho prehovára Dubčeka. Uspeje s argumentom, že  Hendrych nie je prijateľný pre širokú ekonomickú obec. Kolder bol tvrdší oriešok, lebo sa sám považoval za najvhodnejšieho kandidáta na funkciu šéfa strany. No zapôsobilo kúzlo profesora na svojho študenta z Vysokej školy politickej. Kolder sľúbil podporu pre Černíka. Objavil sa však tvrdý borec – Smrkovský. Zacítil príležitosť? Mal by priehrštie dôvodov viesť stranu. Bol posledným predsedom ilegálnej KSČ, ktorého za protektorátu usilovne hľadalo, ale nenašlo gestapo, hoci sa skrýval v Prahe. Spojkou mu bola Šikova žena Lilka. Za stalinských procesov si vyslúžil doživotie, v šesťdesiatom treťom bol rehabilitovaný a o tri roky neskôr ho Novotný dosadil do ústredného výboru. K Šikovcom prišiel na návštevu ako starý známy, no aj ako autorita: bol práve ministrom pre lesné a vodné hospodárstvo. Naozaj by chcel viesť stranu? Áno, chcel to, ale Šik mu to nemohol sľúbiť, lebo sám hral hru, v ktorej už hlavné postavy boli obsadené. Navyše, Smrkovský bol presvedčený, že Novotný zvíťazí, ale ak by nie, som tu… Nič také. Decembrové plénum sa mohlo začať. Po krátkom Lenártovom úvode vystúpil Novotný, ale márne – postavili sa proti nemu aj mnohí jeho ľudia. Mohli, lebo veď aj Brežnev, ktorý Novotnému nevedel odpustiť jeho lokajský vzťah s Chruščovom, sa ešte pred plénom bol vyjadril jasne:“Eto vaše ďelo!“Tak sa aj stalo. Ale až na pokračujúcom  januárovom pléne. Žiaden z kandidátov na prvého tajomníka, ktorí boli v hre, nezískal podporu, rovnako ani noví, napríklad Lenárt. Prečo? Povieme si inokedy. Platí ale nemenné:

4. januára 1968 sa zrodil štátnik, ktorého uznáva celý svet – Alexander Dubček.

To boli časy. ..

08.02.2018

Odpovedať na otázky voličov nikdy nie je ľahké, no vždy inšpirujúce. Ako napríklad tá, či by v televízii nemala byť zakázaná reklama na alkohol a cigarety. Nuž, podľa mňa nemala. Reklamný viac »

Prezident . .. ?

20.01.2018

„Svoj kýblik a formičky nikomu nedám a ani nepožičiam!“ Vykrikoval na detskom ihrisku malý Andrejko a zúrivo pošliapal pieskový hrad a všetky koláčiky na pieskovisku, ktoré iné deti postavili. viac »

Dubček sa nebál

18.01.2018

Človek žasne, s akou neúctou sa k Dubčekovi vyjadrí tu politik a tam zasa nepolitik. Pre prvého je Dubček bojko, pre druhého rojko a iba aparátnik. Faktom zostáva, že Alexander Dubček podpísal viac »

vučič

Zatkli Američanov a Ukrajinky, údajne fotografovali srbské vojenské objekty

19.02.2018 20:12

Nie je náhoda, že tak veľa cudzincov sa pokúšalo dostať do vojenských priestorov, vyhlásil srbský minister obrany. V krajine silnejú protizápadné nálady a posilňuje sa orientácia na Rusko.

fico, snem, smer

Smer plánuje veľkú obmenu tvárí v okresoch

19.02.2018 20:00

Premiér cez víkend povedal, že personálnych výmen sa netreba báť a „keď prestane fungovať bordel, je potrebné vymeniť dievčatá a nie postele“.

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 27982x
Priemerná čítanosť článkov: 1646x

Autor blogu

Kategórie