Založ si blog

Zoradenie faktov

Určujúcim dátumom osemmesačného obrodného procesu, známom ako Pražská jar, sa stal 4. január 1968. Československí komunisti si zvolili za šéfa Alexandra Dubčeka. No prvé vážne reformné zmeny odobril už XIII. zjazd strany, ktorý sa konal od 31. mája do 4. júna 1966. Prijal totiž radikálny Šikov ekonomický koncept pod názvom – Princípy urýchlenej realizácie nového riadiaceho spôsobu. Za zmienku stojí, že na zjazde bol prítomný aj Leonid Brežnev, vrátane šéfov delegácií temer všetkých významných komunistických strán. Oslavné zdravice a silené úsmevy však čoskoro skameneli – v zdesení. Vystúpil Otto Šik a v kritickom referáte sa vyjadril nielen proti praktikám Antonína Novotného ako prezidenta, ale aj ako predsedu strany, celé vedenie strany, pravdaže, nevynímajúc. Napriek tomu sa s ekonomickou reformou začalo 1. januára 1967. Iné je, že sa proti reforme viditeľne stavala celá konzervatívna stranícka byrokracia, a to akurát na čele s Novotným. Začalo sa obdobie občianskej nespokojnosti a snaha demokratizovať celú spoločnosť, ale najmä komunistickú stranu. Tlak zospodu narastal. Najprv sa v júni vzbúrili českí spisovatelia, napríklad Havel, ale aj Vaculík, Liehm a Klíma, ktorých za to vylúčili zo strany,  takže, áno, medzi najostrejších kritikov Novotného patrili aj spisovatelia-komunisti: napríklad Procházku za to isté vylúčili z ústredného výboru strany, Kohout a Kundera dostali „přísnou dútku“. Neskôr, v októbri, vyšli do ulíc študenti. V novembri zlyhal na Slovensku sám Novotný, ktorý proti federalistom okolo Husáka ostro vystúpil so známou floskulou o slovenských buržoáznych nacionalistoch, za čo to v Martine schytal najmä od Biľaka. Medzi prvých potrestaných komunistov totiž patrili slovenskí buržoázni nacionalisti Vladimír Clementis, odsúdený na smrť roku 1952 v Slánskeho stalinskom procese, a na dlhoročný žalár aj Gustáv Husák. Vinu za to a krv na rukách mali všetci traja prví robotnícki prezidenti – Gottwald, Zápotocký a Novotný. Posledný z nich, Novotný, už nesmel, nemal právo stáť na čele strany ani štátu. Tak sa vyvinul postoj aj obyčajných Slovákov a Čechov.  Iróniou osudu bolo, že Novotnému zlomili krk práve „jeho“ ľudia: reformátor Šik mu zachránil život v Mauthausene, a preto ho toleroval, Dubček sa postavil proti nemu a pražskému centralizmu napriek tomu, že si ho Novotný vybral do svojho politbyra. Ale to už je príbeh nielen októbrového, ale najmä decembrového pléna strany z roku 1967, na ktorom v predvianočnom vystúpení navrhol Šik odvolať zo straníckej funkcie prezidenta Antonína Novotného, navrhnúť na jeho miesto dvoch nových kandidátov a z nich si vybrať nového prvého tajomníka strany. V decembri sa to ešte nepodarilo, ale v januári už bol prijateľný iba jediný kandidát – Alexander Dubček. 

Ako sa príbeh vyvíjal, o tom si čosi povieme v januári 2018.

Magická osmička na konci určujúcich historických rokov ponúka dostatok dôvodov na zoradenie faktov.

Pripomenieme si postupne päťdesiate výročie Pražskej jari a sté výročie vzniku Československa.

 

Ak sa povie Víťazný február. ..

24.02.2018

Február je tým mesiacom, ktorý písal nové povojnové dejiny Československa práve tým, že sa z demokratického štátu definitívne stal štát totalitný. Povedzme si čosi o tom, čo mávame viac »

To boli časy. ..

08.02.2018

Odpovedať na otázky voličov nikdy nie je ľahké, no vždy inšpirujúce. Ako napríklad tá, či by v televízii nemala byť zakázaná reklama na alkohol a cigarety. Nuž, podľa mňa nemala. Reklamný viac »

Prezident . .. ?

20.01.2018

„Svoj kýblik a formičky nikomu nedám a ani nepožičiam!“ Vykrikoval na detskom ihrisku malý Andrejko a zúrivo pošliapal pieskový hrad a všetky koláčiky na pieskovisku, ktoré iné deti postavili. viac »

Benjamin Netanjahu Vladimir Putin

Helsinky: Izrael spomenuli, pochválili a zabudli naň

17.07.2018 18:48

V Helsinkách na americko-ruskom summite na najvyššej úrovni sa hovorilo aj o Izraeli, ale aj podľa Tel Avivu iba symbolicky. O hlavných otázkach rokoval totiž premiér Benjamin Netanjahu v Moskve.

Charles Schumer

O čom hovoril Trump s Putinom medzi štyrmi očami? Schumer žiada vypočuť Pompea

17.07.2018 18:47

Líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer žiada vypočutie ministra zahraničia Mikea Pompea s cieľom dozvedieť sa viac o rokovaniach Trumpa a Putina.

USA-RUSSIA/SUMMIT

Putin zvládol Trumpa. Nič sa nemení

17.07.2018 18:21

Ruský prezident Vladimir Putin vyhral nad šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom v disciplíne, v ktorej by mal americký miliardár excelovať.

futbalista roka 2015, tk, kovacik

Produkčný dom Forza je v konkurze

17.07.2018 18:18, aktualizované: 18:21

Od začiatku júla je produkčný dom Forza v konkurze. Vyhlásil ho banskobystrický okresný súd.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 31623x
Priemerná čítanosť článkov: 1757x

Autor blogu

Kategórie