Založ si blog

Generačný rasizmus

Zvykáme si na nové pojmy ako Industry 4.0 alebo 5. civilizačný zlom, ba zvykáme si aj na to, ako sa politici tvrdo a vše aj „natvrdlo?“ kritizujú za to, že sa dopúšťame takých či onakých chýb pri uskutočňovaní isto najrevolučnejšieho hitu svetovej histórie – 4. industriálnej revolúcie, ktorá nemá trvať dlhšie ako päť či desať rokov. Teda krátko. Aj preto sa ústrednou postavou Industri 4.0 a piateho civilizačného zlomu stáva – človek. Človek s jeho životom, zručnosťami, potrebami či pohľadom na spoločnosť. Pravdaže, všetko to, ba aj oveľa väčšmi prepojené ako doteraz s kybernetikou či umelou inteligenciou, a to až v takej miere, že chvíľami veru možno a bez hanby zapochybovať aj o inteligencii vlastnej. Isteže, ako kto… Alebo presnejšie – kto by to robil? Faktom ale ostáva, že mladšia generácia, tak ako to už pri novinkách býva, áno, má v digitálnej ére navrch. Mladí sa, skrátka, s internetom historicky stotožňovali oveľa rýchlejšie ako starí, ba dnes už si s mobilom veľmi úspešne potykali aj dvojročné deti. A mnohí starší priveľmi stále nie. Niektorí moji priatelia, spisovatelia, teda chlapi v mojom veku, napísali v živote množstvo kníh na počítači, ale zaplatiť účet cez internet nevedia – neriešia to. Rovnako ako to nerieši vari väčšina seniorov. Tak ako neriešia ani úspešné dokončenie digitalizácie spoločnosti – nechávajú to na mladých, svoje si v živote už opracovali. Ibaže vzniká tým neprijateľný fenomén – generačný rasizmus! Mnohý mladý človek sa na seniora nezvládajúceho internet pozerajú pohŕdavo ako na dinosaura, ktorý sem, do digitálnej spoločnosti – nepatrí. Áno, nepatrí, a predsa vzniká generačný rasizmus, ktorý by žiadna slušná spoločnosť nemala ignorovať. Ibaže nielen ignoruje, ale aj podporuje všade tam, kde seniorov trestá. Napríklad na pošte. Zväčša tu iba seniori platia účty pri okienku a ešte za to platia poplatky. Štát, pretože Slovenská pošta nie je súkromný podnik, ako napríklad komerčná banka, ich vlastne trestá tým najsurovejším spôsobom – oberá ich o časť skromného dôchodku, o peniaze, a to za službu, ktorá by mala byť zadarmo. Ale nie je to tak, čo ja vnímam ako – generačný rasizmus. Zbavme sa ho skôr, ako bude neskoro. Industry 4.0 má ambíciu ochraňovať človeka pred všetkými rizikovými fenoménmi, a teda aj pred generačným rasizmom. Myslime na to!

Ak sa povie Víťazný február. ..

24.02.2018

Február je tým mesiacom, ktorý písal nové povojnové dejiny Československa práve tým, že sa z demokratického štátu definitívne stal štát totalitný. Povedzme si čosi o tom, čo mávame viac »

To boli časy. ..

08.02.2018

Odpovedať na otázky voličov nikdy nie je ľahké, no vždy inšpirujúce. Ako napríklad tá, či by v televízii nemala byť zakázaná reklama na alkohol a cigarety. Nuž, podľa mňa nemala. Reklamný viac »

Prezident . .. ?

20.01.2018

„Svoj kýblik a formičky nikomu nedám a ani nepožičiam!“ Vykrikoval na detskom ihrisku malý Andrejko a zúrivo pošliapal pieskový hrad a všetky koláčiky na pieskovisku, ktoré iné deti postavili. viac »

Tomáš Alscher

Národnému onkoústavu bude šéfovať Tomáš Alscher

21.06.2018 15:47

Alscher pôsobil v pozícii ekonomického riaditeľa a NOÚ dočasne viedol po odchode Jozefa Valockého.

BRATISLAVA: Zhromaždenie proti nelegálnej skládke

V kauze korupcie súvisiacej so skládkou najvyšší súd zamietol sťažnosti

21.06.2018 15:34

V kauze korupcie, ktorá údajne súvisí so skládkou v Podunajských Biskupiciach, zamietol Najvyšší súd sťažnosti obvinených aj prokurátora.

saková

Saková: K vražde Jána Kuciaka prišlo veľa informácií, no nepravdivé

21.06.2018 15:20

Podľa ministerky išlo len o pokusy získať odmenu milión eur, ktorú ponúkla vláda.

Jaroslaw Kaczynski

PiS: Zdravotný stav Kaczynského nerozdúchal u nás vnútrostranícky boj

21.06.2018 15:04

Beata Szydlová v rozhlasovom rozhovore povedala, že "všetko vo vnútri strany Právo a spravodlivosť je v najlepšom poriadku".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 31291x
Priemerná čítanosť článkov: 1738x

Autor blogu

Kategórie