Založ si blog

Generačný rasizmus

Zvykáme si na nové pojmy ako Industry 4.0 alebo 5. civilizačný zlom, ba zvykáme si aj na to, ako sa politici tvrdo a vše aj „natvrdlo?“ kritizujú za to, že sa dopúšťame takých či onakých chýb pri uskutočňovaní isto najrevolučnejšieho hitu svetovej histórie – 4. industriálnej revolúcie, ktorá nemá trvať dlhšie ako päť či desať rokov. Teda krátko. Aj preto sa ústrednou postavou Industri 4.0 a piateho civilizačného zlomu stáva – človek. Človek s jeho životom, zručnosťami, potrebami či pohľadom na spoločnosť. Pravdaže, všetko to, ba aj oveľa väčšmi prepojené ako doteraz s kybernetikou či umelou inteligenciou, a to až v takej miere, že chvíľami veru možno a bez hanby zapochybovať aj o inteligencii vlastnej. Isteže, ako kto… Alebo presnejšie – kto by to robil? Faktom ale ostáva, že mladšia generácia, tak ako to už pri novinkách býva, áno, má v digitálnej ére navrch. Mladí sa, skrátka, s internetom historicky stotožňovali oveľa rýchlejšie ako starí, ba dnes už si s mobilom veľmi úspešne potykali aj dvojročné deti. A mnohí starší priveľmi stále nie. Niektorí moji priatelia, spisovatelia, teda chlapi v mojom veku, napísali v živote množstvo kníh na počítači, ale zaplatiť účet cez internet nevedia – neriešia to. Rovnako ako to nerieši vari väčšina seniorov. Tak ako neriešia ani úspešné dokončenie digitalizácie spoločnosti – nechávajú to na mladých, svoje si v živote už opracovali. Ibaže vzniká tým neprijateľný fenomén – generačný rasizmus! Mnohý mladý človek sa na seniora nezvládajúceho internet pozerajú pohŕdavo ako na dinosaura, ktorý sem, do digitálnej spoločnosti – nepatrí. Áno, nepatrí, a predsa vzniká generačný rasizmus, ktorý by žiadna slušná spoločnosť nemala ignorovať. Ibaže nielen ignoruje, ale aj podporuje všade tam, kde seniorov trestá. Napríklad na pošte. Zväčša tu iba seniori platia účty pri okienku a ešte za to platia poplatky. Štát, pretože Slovenská pošta nie je súkromný podnik, ako napríklad komerčná banka, ich vlastne trestá tým najsurovejším spôsobom – oberá ich o časť skromného dôchodku, o peniaze, a to za službu, ktorá by mala byť zadarmo. Ale nie je to tak, čo ja vnímam ako – generačný rasizmus. Zbavme sa ho skôr, ako bude neskoro. Industry 4.0 má ambíciu ochraňovať človeka pred všetkými rizikovými fenoménmi, a teda aj pred generačným rasizmom. Myslime na to!

K návratu operety na Novú scénu

05.02.2017

Premiéra Lehárovej operety Veselá vdova na Novej scéne je vítanou príležitosťou opäť si pripomenúť význam operety ako špecifického divadelného žánra, ktorý je typický pre Strednú viac »

K živej téme štátnych vyznamenaní

10.01.2017

Máme ďalšiu sériu laureátov najvyšších štátnych vyznamenaní. Prezident republiky ich tentoraz udelil dvom desiatkam osobností, ktoré si ho - podľa jeho názoru – zaslúžili. Je to jeho viac »

Ako funguje na Slovensku cenzúra

20.12.2016

Novinári nemajú problém pripomínať verejne politikom, že sú povinní poskytovať médiám informácie o svojej činnosti. Osobne nemám dôvod čokoľvek pred verejnosťou skrývať, takže keď viac »

trump

Zmarený teroristický útok v Rusku mohol mať podľa Trumpa tisíce obetí

18.12.2017 21:00, aktualizované: 22:50

Americký prezident Donald Trump predstavil novú bezpečnosťou stratégiu USA.

nadzvukové stíhačky, MIG-29

Stratená poľská stíhačka sa zrútila. Pilot prežil

18.12.2017 20:38, aktualizované: 21:40

Stíhačka MiG-29 bola podľa televízie TVN 24 nezvestná zhruba od 17:15 SEČ.

Gazprom, plyn, Rusko

Srbi môžu predávať ruský plyn aj iným

18.12.2017 20:14

Rusko ustúpilo od požiadavky, aby Srbsko spotrebovávalo všetok dovezený ruský plyn na domácom trhu, a povolilo mu reexport tejto suroviny.

parlament,

Výber sudcov bude opäť v politickom ohni

18.12.2017 20:00

Spor o podobu Ústavného súdu sa vymenovaním troch ústavných sudcov minulý týždeň zďaleka neskončil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 18051x
Priemerná čítanosť článkov: 1641x

Autor blogu

Kategórie