Založ si blog

Generačný rasizmus

Zvykáme si na nové pojmy ako Industry 4.0 alebo 5. civilizačný zlom, ba zvykáme si aj na to, ako sa politici tvrdo a vše aj „natvrdlo?“ kritizujú za to, že sa dopúšťame takých či onakých chýb pri uskutočňovaní isto najrevolučnejšieho hitu svetovej histórie – 4. industriálnej revolúcie, ktorá nemá trvať dlhšie ako päť či desať rokov. Teda krátko. Aj preto sa ústrednou postavou Industri 4.0 a piateho civilizačného zlomu stáva – človek. Človek s jeho životom, zručnosťami, potrebami či pohľadom na spoločnosť. Pravdaže, všetko to, ba aj oveľa väčšmi prepojené ako doteraz s kybernetikou či umelou inteligenciou, a to až v takej miere, že chvíľami veru možno a bez hanby zapochybovať aj o inteligencii vlastnej. Isteže, ako kto… Alebo presnejšie – kto by to robil? Faktom ale ostáva, že mladšia generácia, tak ako to už pri novinkách býva, áno, má v digitálnej ére navrch. Mladí sa, skrátka, s internetom historicky stotožňovali oveľa rýchlejšie ako starí, ba dnes už si s mobilom veľmi úspešne potykali aj dvojročné deti. A mnohí starší priveľmi stále nie. Niektorí moji priatelia, spisovatelia, teda chlapi v mojom veku, napísali v živote množstvo kníh na počítači, ale zaplatiť účet cez internet nevedia – neriešia to. Rovnako ako to nerieši vari väčšina seniorov. Tak ako neriešia ani úspešné dokončenie digitalizácie spoločnosti – nechávajú to na mladých, svoje si v živote už opracovali. Ibaže vzniká tým neprijateľný fenomén – generačný rasizmus! Mnohý mladý človek sa na seniora nezvládajúceho internet pozerajú pohŕdavo ako na dinosaura, ktorý sem, do digitálnej spoločnosti – nepatrí. Áno, nepatrí, a predsa vzniká generačný rasizmus, ktorý by žiadna slušná spoločnosť nemala ignorovať. Ibaže nielen ignoruje, ale aj podporuje všade tam, kde seniorov trestá. Napríklad na pošte. Zväčša tu iba seniori platia účty pri okienku a ešte za to platia poplatky. Štát, pretože Slovenská pošta nie je súkromný podnik, ako napríklad komerčná banka, ich vlastne trestá tým najsurovejším spôsobom – oberá ich o časť skromného dôchodku, o peniaze, a to za službu, ktorá by mala byť zadarmo. Ale nie je to tak, čo ja vnímam ako – generačný rasizmus. Zbavme sa ho skôr, ako bude neskoro. Industry 4.0 má ambíciu ochraňovať človeka pred všetkými rizikovými fenoménmi, a teda aj pred generačným rasizmom. Myslime na to!

Ak sa povie Víťazný február. ..

24.02.2018

Február je tým mesiacom, ktorý písal nové povojnové dejiny Československa práve tým, že sa z demokratického štátu definitívne stal štát totalitný. Povedzme si čosi o tom, čo mávame viac »

To boli časy. ..

08.02.2018

Odpovedať na otázky voličov nikdy nie je ľahké, no vždy inšpirujúce. Ako napríklad tá, či by v televízii nemala byť zakázaná reklama na alkohol a cigarety. Nuž, podľa mňa nemala. Reklamný viac »

Prezident . .. ?

20.01.2018

„Svoj kýblik a formičky nikomu nedám a ani nepožičiam!“ Vykrikoval na detskom ihrisku malý Andrejko a zúrivo pošliapal pieskový hrad a všetky koláčiky na pieskovisku, ktoré iné deti postavili. viac »

Polsko, protest, Varšava,

Vo Varšave demonštrovalo 55 000 ľudí proti sprísneniu legislatívy o potratoch

23.03.2018 20:56

Popri Varšave sa demonštrovalo aj v Krakove, Poznani či Vroclave.

pochod za Jána a Martinu, Trenčín

Slováci v Paríži, Sydney či v Brne pokračovali v zhromaždeniach za slušnosť

23.03.2018 20:11

Protesty už tradične odštartovali Slováci v austrálskom Sydney, ktorých sa podľa facebookovej stránky organizátorov stretlo približne 30.

SR Košice protesty Za slušné Slovensko KEX

Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Prešov. Protestovalo sa po celom Slovensku

23.03.2018 19:25, aktualizované: 20:01

Dohromady na Slovensku protestovali tisícky ľudí.

Voľby do VÚC 2017, urna

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu s trojicou obvinenou z volebnej korupcie

23.03.2018 18:42

Trojica oslovila kandidáta na poslanca Žilinského samosprávneho kraja vo voľbách do VÚC s ponukou na získanie 1000 voličských hlasov za sumu tri eurá za hlas.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 29840x
Priemerná čítanosť článkov: 1658x

Autor blogu

Kategórie