Založ si blog

Generačný rasizmus

Zvykáme si na nové pojmy ako Industry 4.0 alebo 5. civilizačný zlom, ba zvykáme si aj na to, ako sa politici tvrdo a vše aj „natvrdlo?“ kritizujú za to, že sa dopúšťame takých či onakých chýb pri uskutočňovaní isto najrevolučnejšieho hitu svetovej histórie – 4. industriálnej revolúcie, ktorá nemá trvať dlhšie ako päť či desať rokov. Teda krátko. Aj preto sa ústrednou postavou Industri 4.0 a piateho civilizačného zlomu stáva – človek. Človek s jeho životom, zručnosťami, potrebami či pohľadom na spoločnosť. Pravdaže, všetko to, ba aj oveľa väčšmi prepojené ako doteraz s kybernetikou či umelou inteligenciou, a to až v takej miere, že chvíľami veru možno a bez hanby zapochybovať aj o inteligencii vlastnej. Isteže, ako kto… Alebo presnejšie – kto by to robil? Faktom ale ostáva, že mladšia generácia, tak ako to už pri novinkách býva, áno, má v digitálnej ére navrch. Mladí sa, skrátka, s internetom historicky stotožňovali oveľa rýchlejšie ako starí, ba dnes už si s mobilom veľmi úspešne potykali aj dvojročné deti. A mnohí starší priveľmi stále nie. Niektorí moji priatelia, spisovatelia, teda chlapi v mojom veku, napísali v živote množstvo kníh na počítači, ale zaplatiť účet cez internet nevedia – neriešia to. Rovnako ako to nerieši vari väčšina seniorov. Tak ako neriešia ani úspešné dokončenie digitalizácie spoločnosti – nechávajú to na mladých, svoje si v živote už opracovali. Ibaže vzniká tým neprijateľný fenomén – generačný rasizmus! Mnohý mladý človek sa na seniora nezvládajúceho internet pozerajú pohŕdavo ako na dinosaura, ktorý sem, do digitálnej spoločnosti – nepatrí. Áno, nepatrí, a predsa vzniká generačný rasizmus, ktorý by žiadna slušná spoločnosť nemala ignorovať. Ibaže nielen ignoruje, ale aj podporuje všade tam, kde seniorov trestá. Napríklad na pošte. Zväčša tu iba seniori platia účty pri okienku a ešte za to platia poplatky. Štát, pretože Slovenská pošta nie je súkromný podnik, ako napríklad komerčná banka, ich vlastne trestá tým najsurovejším spôsobom – oberá ich o časť skromného dôchodku, o peniaze, a to za službu, ktorá by mala byť zadarmo. Ale nie je to tak, čo ja vnímam ako – generačný rasizmus. Zbavme sa ho skôr, ako bude neskoro. Industry 4.0 má ambíciu ochraňovať človeka pred všetkými rizikovými fenoménmi, a teda aj pred generačným rasizmom. Myslime na to!

Prezident? Čí?

19.08.2018

Demagóg.sk nezverejnil hlášku najväčšieho sk.demagóga, pána Andreja Kisku, ktorý ako prezident podľa seba hrdinsky zvestoval svetu, že "Slovensko je mafiánsky štát" a istý worker sa ma viac »

Ak sa povie Víťazný február. ..

24.02.2018

Február je tým mesiacom, ktorý písal nové povojnové dejiny Československa práve tým, že sa z demokratického štátu definitívne stal štát totalitný. Povedzme si čosi o tom, čo mávame viac »

To boli časy. ..

08.02.2018

Odpovedať na otázky voličov nikdy nie je ľahké, no vždy inšpirujúce. Ako napríklad tá, či by v televízii nemala byť zakázaná reklama na alkohol a cigarety. Nuž, podľa mňa nemala. Reklamný viac »

brexit

Britská vláda plne podporuje Mayovej plán brexitu

24.09.2018 23:23

Britská premiérka sa drží svojho návrhu známeho ako plán z Chequers aj napriek kritike zo strany lídrov EÚ.

Sýria Rusko S-300 obrana protivzdušná dodanie

Konašenkov: Radar dokazuje, že za zostrelenie Iliušina môže Izrael

24.09.2018 23:12

Podľa záznamu z komplexu S-400 z ruskej vojenskej základni Humajmím bolo pôvodným cieľom rakety izraelské viacúčelové stíhacie lietadlo typu F-16.

Irán prehliadka útok obete spomienka

Irán pohrozil USA a Izraelu ničivou odvetou za útok v Ahváze

24.09.2018 22:23

Teherán obvinil Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, že čin, ktorý si vyžiadal 25 mŕtvych, financovali.

zjuganov, Žirinovský

Putinovo Jednotné Rusko prehralo štvrté gubernátorské voľby

24.09.2018 21:23

Podľa expertov sa protestné hlasovanie javí ako reakcia na nepopulárne rozhodnutie zvýšiť vek odchodu do penzie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 35354x
Priemerná čítanosť článkov: 1861x

Autor blogu

Kategórie